
Round Microwavable Container 450 ML Base with Lid 5 Pieces
This convenient item is perfect for holding your soups, stews, deli salads, and desserts. Great for delis, salad bars, or restaurant take-out applications, this container is designed for transporting, storing, and then reheating hot food items.
Avoid the hassles of moving your food to another container for reheating with microwaveable containers from the HotpackĀ collection. These containers, cheap and sturdy, are made to withstand the extreme conditions of your microwave, keeping it secure and ensuring that your food stays hot and delicious.
Ā Product FeatureĀ
| Material | PP |
| CapacityĀ | 450 MLĀ |
| Food GradeĀ | YesĀ |
| Packing | 5 PiecesĀ |
| With Lid | No |
| Top DiameterĀ | 110 mm |
| Bottom DiameterĀ | 90 mm |
| Height | 63 mm |
| ColourĀ | Smoky whiteĀ |
| Made inĀ | United Arab EmiratesĀ |
| Temperature Limit | (-20°C to 105°C) |
| NoteĀ | Remove the lid before heatingĀ |
| SKU | HSMMP400 |
Original: $2.14
-65%$2.14
$0.75More Images




Round Microwavable Container 450 ML Base with Lid 5 Pieces
This convenient item is perfect for holding your soups, stews, deli salads, and desserts. Great for delis, salad bars, or restaurant take-out applications, this container is designed for transporting, storing, and then reheating hot food items.
Avoid the hassles of moving your food to another container for reheating with microwaveable containers from the HotpackĀ collection. These containers, cheap and sturdy, are made to withstand the extreme conditions of your microwave, keeping it secure and ensuring that your food stays hot and delicious.
Ā Product FeatureĀ
| Material | PP |
| CapacityĀ | 450 MLĀ |
| Food GradeĀ | YesĀ |
| Packing | 5 PiecesĀ |
| With Lid | No |
| Top DiameterĀ | 110 mm |
| Bottom DiameterĀ | 90 mm |
| Height | 63 mm |
| ColourĀ | Smoky whiteĀ |
| Made inĀ | United Arab EmiratesĀ |
| Temperature Limit | (-20°C to 105°C) |
| NoteĀ | Remove the lid before heatingĀ |
| SKU | HSMMP400 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This convenient item is perfect for holding your soups, stews, deli salads, and desserts. Great for delis, salad bars, or restaurant take-out applications, this container is designed for transporting, storing, and then reheating hot food items.
Avoid the hassles of moving your food to another container for reheating with microwaveable containers from the HotpackĀ collection. These containers, cheap and sturdy, are made to withstand the extreme conditions of your microwave, keeping it secure and ensuring that your food stays hot and delicious.
Ā Product FeatureĀ
| Material | PP |
| CapacityĀ | 450 MLĀ |
| Food GradeĀ | YesĀ |
| Packing | 5 PiecesĀ |
| With Lid | No |
| Top DiameterĀ | 110 mm |
| Bottom DiameterĀ | 90 mm |
| Height | 63 mm |
| ColourĀ | Smoky whiteĀ |
| Made inĀ | United Arab EmiratesĀ |
| Temperature Limit | (-20°C to 105°C) |
| NoteĀ | Remove the lid before heatingĀ |
| SKU | HSMMP400 |























