
Printed Single Wall Paper Cups 6.5 oz
Paper hot cups are the perfect addition to any coffee shop, café, buffet, or breakfast bar to make sure your customers can enjoy fresh coffee, tea, or hot chocolate. The normal paper cup is perfect for casual users of disposable cups and is ideally suited for your next family outing or work function.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Capacity | 6.5 oz |
| Color | Printed Design |
| Quantity Per Carton | 1000 Pieces |
| Material | Paper |
| Carton Weight | 5.7 kg Approx |
| Shape | Round |
| SKU | PC6P5HP |
| Style | Single Wall |
| Use | Hot Purpose |
| Type | Paper Cup |
| Packing | 50 Pieces × 20 Packets |
| Top Diameter | 70 mm |
| Bottom Diameter | 48 mm |
| Height | 77 mm |
| Minimum Temperature | 0°C |
| Maximum Temperature | 95°C |
| Volume | 190 ml |
| Sustainability Info | Recyclable |
Original: $1.32
-65%$1.32
$0.46More Images

Printed Single Wall Paper Cups 6.5 oz
Paper hot cups are the perfect addition to any coffee shop, café, buffet, or breakfast bar to make sure your customers can enjoy fresh coffee, tea, or hot chocolate. The normal paper cup is perfect for casual users of disposable cups and is ideally suited for your next family outing or work function.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Capacity | 6.5 oz |
| Color | Printed Design |
| Quantity Per Carton | 1000 Pieces |
| Material | Paper |
| Carton Weight | 5.7 kg Approx |
| Shape | Round |
| SKU | PC6P5HP |
| Style | Single Wall |
| Use | Hot Purpose |
| Type | Paper Cup |
| Packing | 50 Pieces × 20 Packets |
| Top Diameter | 70 mm |
| Bottom Diameter | 48 mm |
| Height | 77 mm |
| Minimum Temperature | 0°C |
| Maximum Temperature | 95°C |
| Volume | 190 ml |
| Sustainability Info | Recyclable |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Paper hot cups are the perfect addition to any coffee shop, café, buffet, or breakfast bar to make sure your customers can enjoy fresh coffee, tea, or hot chocolate. The normal paper cup is perfect for casual users of disposable cups and is ideally suited for your next family outing or work function.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Capacity | 6.5 oz |
| Color | Printed Design |
| Quantity Per Carton | 1000 Pieces |
| Material | Paper |
| Carton Weight | 5.7 kg Approx |
| Shape | Round |
| SKU | PC6P5HP |
| Style | Single Wall |
| Use | Hot Purpose |
| Type | Paper Cup |
| Packing | 50 Pieces × 20 Packets |
| Top Diameter | 70 mm |
| Bottom Diameter | 48 mm |
| Height | 77 mm |
| Minimum Temperature | 0°C |
| Maximum Temperature | 95°C |
| Volume | 190 ml |
| Sustainability Info | Recyclable |























