
Printed Single Wall Paper Cup for Coffee & Tea - 6 oz
Single wall printed paper cup is perfect for casual users of disposable coffee cups and is ideally suited for your next family outing or work function.
Paper hot cups are the perfect addition to any coffee shop, café, buffet, or breakfast bar to ensure your customers can enjoy fresh coffee, tea, or hot chocolate. Once your guests have finished enjoying their delicious hot beverages, the cup is disposable for quick and easy cleanup.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Capacity | 6 oz |
| Use | Hot Purpose |
| Top Diameter | 68 mm |
| Color | Multicolour |
| Bottom Diameter | 49 mm |
| Material | Food Grade Paper |
| Height | 70 mm |
| Shape | Round |
| Carton Length | 408 mm |
| Style | Single Wall |
| Carton Width | 330 mm |
| Type | Paper Cup |
| Carton Height | 561 mm |
| SKU | PHDC6 |
| Quantity Per Bag | 50 Pieces |
| Quantity Per Carton | 1000 Pieces |
| Sustainability Info | Recyclable |
| Packing | 50 Pieces × 20 Packets |
| Minimum Temperature | 0°C |
| Maximum Temperature | 95°C |
| Volume | 180 ml |
Original: $1.32
-65%$1.32
$0.46More Images

Printed Single Wall Paper Cup for Coffee & Tea - 6 oz
Single wall printed paper cup is perfect for casual users of disposable coffee cups and is ideally suited for your next family outing or work function.
Paper hot cups are the perfect addition to any coffee shop, café, buffet, or breakfast bar to ensure your customers can enjoy fresh coffee, tea, or hot chocolate. Once your guests have finished enjoying their delicious hot beverages, the cup is disposable for quick and easy cleanup.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Capacity | 6 oz |
| Use | Hot Purpose |
| Top Diameter | 68 mm |
| Color | Multicolour |
| Bottom Diameter | 49 mm |
| Material | Food Grade Paper |
| Height | 70 mm |
| Shape | Round |
| Carton Length | 408 mm |
| Style | Single Wall |
| Carton Width | 330 mm |
| Type | Paper Cup |
| Carton Height | 561 mm |
| SKU | PHDC6 |
| Quantity Per Bag | 50 Pieces |
| Quantity Per Carton | 1000 Pieces |
| Sustainability Info | Recyclable |
| Packing | 50 Pieces × 20 Packets |
| Minimum Temperature | 0°C |
| Maximum Temperature | 95°C |
| Volume | 180 ml |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Single wall printed paper cup is perfect for casual users of disposable coffee cups and is ideally suited for your next family outing or work function.
Paper hot cups are the perfect addition to any coffee shop, café, buffet, or breakfast bar to ensure your customers can enjoy fresh coffee, tea, or hot chocolate. Once your guests have finished enjoying their delicious hot beverages, the cup is disposable for quick and easy cleanup.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Capacity | 6 oz |
| Use | Hot Purpose |
| Top Diameter | 68 mm |
| Color | Multicolour |
| Bottom Diameter | 49 mm |
| Material | Food Grade Paper |
| Height | 70 mm |
| Shape | Round |
| Carton Length | 408 mm |
| Style | Single Wall |
| Carton Width | 330 mm |
| Type | Paper Cup |
| Carton Height | 561 mm |
| SKU | PHDC6 |
| Quantity Per Bag | 50 Pieces |
| Quantity Per Carton | 1000 Pieces |
| Sustainability Info | Recyclable |
| Packing | 50 Pieces × 20 Packets |
| Minimum Temperature | 0°C |
| Maximum Temperature | 95°C |
| Volume | 180 ml |























